R. Aušrotas: kai religijos laisvė ginama nuo religijos

Lietuvoje tarp katalikų įsiplieskus diskusijoms dėl žodžio gender tikrosios reikšmės, pro akis praslydo kovo 2 d. vykusioje 43-iojoje JTO Žmogaus Teisių Tarybos posėdyje pristatyta ataskaita apie Religijos ar tikėjimo laisvę, kuriame gender yra naudojama kaip skėtinė sąvoka, apimanti tiek moteris ir mergaites, tiek ir gėjus, lesbietes, biseksualus ir transseksualius  asmenis (LGBT+), o smurtas dėl lyties (gender based violence) apima…

Dėl Suomijos parlamento narės religinių įsitikinimų pradėtas tyrimas

Suomijos policija pradėjo tyrimą dėl šalies parlamento narės Päivi Räsänen viešai išreikštų įsitikinimų. Dėl to parlamentarė sulaukė daugybės palaikymo žinučių iš viso pasaulio. P. Räsänen 2019 metų birželį socialiniame tinkle Twitter kreipėsi į savo Bažnyčios vadovybę, išreikšdama nepritarimą dėl to, kad pastaroji oficialiai rėmė LGBT renginį Pride 2019, ir žinutę papildė Biblijos teksto nuotrauka. Prokuroras…

Vaistininkų rūmai skundžia teismo sprendimą, ginantį vaistininkų sąžinės laisvę

Berlyne tęsiasi byla, vaistininkui iškelta už tai, kad jis elgėsi pagal savo sąžinę. Po to, kai savo sąžinės paisydamas vaistininkas nepardavė kito ryto tabletės, Berlyno vaistininkų rūmai dėl to kreipėsi į teismą. Vokietijos teismas sprendimą šiuo klausimu priėmė pirmą kartą ir patvirtino vaistininko teisę parduodant tam tikrus produktus elgtis pagal savo sąžinę. Dabar Vaistininkų rūmai…

Ar iš tikrųjų ugdymas namuose prieštarauja geriausiems vaiko interesams?

Ramūnas Aušrotas, pranešimas skaitytas 2019 m. lapkričio 6 d. LR Seime vykusioje konferencijoje „Teugdo šeimos laimingus vaikus“ LR Seime po truputį juda į priekį Švietimo įstatymo pataisos, numatančios ugdymosi šeimoje įteisinimą. Seimo Švietimo ir mokslo reikalų komitetas iš esmės pritarė Švietimo įstatymo papildymui, kad Lietuvoje būtų įteisinta nauja ugdymo forma – ugdymasis namuose, nepaisant neigiamos…

JK teismas: biblinis lyties supratimas nesuderinamas su žmogaus orumu

Gydytojas, kuris buvo atleistas už tai, kad atsisakė naudoti translyčių pacientų pasirinktus įvardžius, pralaimėjo kovą Jungtinės Karalystės užimtumo teisme. Negana to, teismas paskelbė, kad jo įsitikinimai žeidžia žmogiškąjį orumą. Praeitais metais dr. Davidas Mackerethas buvo priverstas palikti darbą Darbo ir pensijų departamente, kadangi atsisakė naudoti translyčių pacientų pasirinktus įvardžius. Jis tiki, kad „lytis yra apibrėžta…

Dėl Biblijos citavimo iš universiteto išmesto studento pergalė teisme

Dėl pažiūrų apie homoseksualų santuoką iš universiteto pašalintas socialinio darbo studentas pasiekė pergalę Apeliaciniame teisme. Manoma, kad šis Jungtinės Karalystės Apeliacinio teismo sprendimas gali įgauti istorinę reikšmę kalbant apie krikščionių teisę laisvai reikšti savo tikėjimą.   Tai yra pirmasis JK Apeliacinio teismo sprendimas, priimtas dėl laisvės reikšti biblines pažiūras socialiniuose tinkluose ir kitur viešumoje nesibaiminant…

R. Aušrotas. Keletas pastabų diskusijai apie krikščioniškas vertybes

Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų kontekste Lietuvos katalikiškoje erdvėje susiformavo įtampos laukas. Jame ypač stipriai pasireiškė dvi skirtingos mąstymo apie krikščionio pilietinį veikimą pasaulyje prieigos, kurių kodiniais žodžiais tapo „bendrasis gėris“ ir „krikščioniškos vertybės“. Galynėjimosi arena – įrašai ir komentarai feisbuke bei straipsniai katalikiškoje žiniasklaidoje. Bene daugiausia diskusijų kėlė, buvo kvestionuojama ir abejojama „krikščioniškų vertybių“ sąvoka,…

Politologas V. Vobolevičius apie TS-LKD vertybių kaitą: „nuo A. Kubiliaus pirmininkavimo pabaigos pokyčiai akivaizdūs“

Juozapas Pričinas Apie Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vertybių pokyčius, partijos vidinę discipliną ir tinkamą krikščionių atstovavimą kalbamės su politologu, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytoju dr. Vincentu Vobolevičiumi. Pastaruoju metu stebime viešumon iškylančius konservatorių partijos vidaus nesutarimus. Suspenduota Rimanto Jono Dagio narystė, gana garsiai nuskambėjo ir „juodųjų sąrašų“ istorija – partijos priežiūros komitetas, remdamasis net…

Apie religijos laisvę Kanadoje

Wesley J. Smith Kanados Konstitucija aiškiai garantuoja „religijos ir sąžinės laisvę“. Tačiau versdami savo piliečius rinktis tarp karjeros ir tikėjimo Kanados įstatymai vis mažiau toleruoja religijos laisvę. Neseniai verslo laikraštis Wall Street Journal paskelbė svarbų tekstą, iliustruojantį, kokia oficialiai prieš religiją nusistačiusi tampa Kanada. Straipsnyje Avi Schickas rašo apie įstatymo projektą, kurį neseniai priėmė Nacionalinė Kvebeko…

Roger Scruton. Universitetų karas prieš tiesą

Įsitikinimų turėjimas bei jų raiška jau netoleruojami ir šis užkratas plinta. Šiais laikais jauni žmonės labai nenori daryti prielaidos, kad kas nors yra neabejotina, ir šis nenoras atsiskleidžia jų kalboje. Bet kokiame dalyke, kuriame gali kilti prieštaravimas, sakinio pabaigoje jie padės klaustuką. Tam, kad sustiprintų neutralų požiūrį, vartos žodžius, reikšiančius išlygas, kurių mėgiamiausias bus „lyg…